UNIŠTAVANJE ŠUMA NA MADAGASKARU za djecu
Poljoprivreda temeljena na paljenju površina za obradu
Ovaj oblik poljoprivrede, poznat lokalno kao „tavi“ je važan dio madagaskarske kulture i madagaskarskog gospodarstva. Tavi se uglavnom koristi za pretvaranje tropskih prašuma u polja za sadnu riže. Obično se jutro ili dva šume posječe, zapali i zatim se na tom području posadi riža. Nakon godinu ili dvije proizvodnje se to polje ostavlja neuporabljano 4 – 6 godina prije no što se ponovi cijeli proces. Nakon 2 – 3 takva ciklusa, tlo je toliko iscrpljeno da ga jedva opraste trava i grmlje. Na kosinama je ta nova vegetacija obično nedovoljna da bi zadržala plodni sloj i tako dolazi do erozije i propadanja tla.
Tavy poljoprivreda je najnerazumniji način za mnoge Malagežane da si osiguraju hranu sa svoje obitelji i ljude čije dnevno preživljavanje je najvažnije a nemaju brige za dugoročne posljedice svojih aktivnosti. S njihova gledišta je najvažnije da postoje šume za uništavanje koje treba prije susjeda iskoristiti. Tavi za rižišta ima i duhovnu i kulturnu povezanost s povećanjem vrijednosti riže kao žitarice.
Krčenje šuma za iskorištenje drveta
Krčenje šuma u svrhu korištenja drveta je poseban problem u prašumama istočnog Madagaskara, posebno na području poluotoka Masoala. Velika vrijednost madagaskarskog tvrdog drveta (najviše ebanovine i ružinog drveta koje može vrijediti i preko 2.000 $ za tonu!) dovodi i do velikog nelegalnog krčenja šuma u mnogim važnim i zaštićenim područjima.
Proizvodnja drveta i ugljena za loženje
Endemske trnovite šume Madagaskara se sijeku u alarmantnim količinama radi proizvodnje drvenog ugljena. U nastojanju za preživljavanjem prodajom malih količina drvenog ugljena na cestama jugozapadnog Madagaskara, domaće stanovništvo dovodi najbliže biljne izvore do uništenja. Najgore prolazi prekrasno drvo Alluadia.