ZEMĚPIS MADAGASKARU

O něco větší než Kalifornie, Madagaskar je čtvrtý největší ostrov na světě po Grónsku, Nové Guinei a Borneu. Nachází se v západní části Indického oceánu, což znamená, že Madagaskar je tak daleko od západního pobřeží Spojených Států, že dál už snad ani být nemůže. Let ze San Franciska do hlavního města Madagaskaru Antananariva trvá nejméně 23 hodin a urazí se při něm vzdálenost 11,000 mílí neboli 17,700km.

Madagaskar se dělí na pět zeměpisných oblastí: východní pobřeží, masiv Tsaratanana na severu, vysočina ve střední části ostrova, západní pobřeží a jihozápad. Vysočina se táhle po celé délce ostrova a je vysoká 2,600 až 5,800 stop (800 až 1,800 metrů nad mořem). V masivu Tsaratanana v severní části ostrova se nachází nejvyšší hora na ostrově.

Pro množství červené půdy, která je tradičně nevhodná pro zemědělství, je Madagaskar často nazýván “Velkým Červeným Ostrovem”.

Na západě a severu Madagaskaru jsou rovněž k naleznutí zajímavé vápencové útvary. Tyto útvary zvané tsingy vznikly působením dešťových srážek na vápenec a jeho následnou erozí.


Obrázek Madagaskaru ze satelitu NASA.


< Předchozí strana | Hlavní stránka | < Další stránka >

/ 2 of 27

Překlad: Vlasta Burmazova