HISTORIE MADAGASKARU
První Evropan, o němž se ví, že navštívil Madagaskar, byl portugalský námořní kapitán Diogo Dias. Ostrov objevil 10. srpna 1500 poté, co se v bouři odchýlil od původního kurzu na cestě do Indie. Pojmenoval ho Ostrov svatého Vavřince. V 16. století se portugalci, francouzi, holanďané i angličané pokoušeli Madagaskar kolonizovat. Díky silnému odporu a nelítostným bojům malgašských bojovníků však byly jejich snahy neúspěšné.
Jako opěrný bod byl Madagaskar poprvé využíván Evropany až na konci 17. století, poté co piráti ovládli východní pobřeží ostrova. Madagaskar využívali jako základnu pro přepadávání lodí, které přivážely zboží z Indie do Evropy. Francouzi se v 18. století pokusili založit na východním pobřeží vojenské základny, ale opět neúspěšně. Jediný ostrov, který si francouzi mohli počátkem 19. století nárokovat, byl ostrov Svaté Marie.
Během 18. století mezitím kmen Salakava založil na západním pobřeží první království na Madagaskaru. Roku 1810 však jejich protivníci z kmene Merina založili království na zbylém území ostrova. Jejich král Radama I. navázal styky s angličany a povolil anglickým misionářům vstup do země. Ti po celém ostrově hlásali křesťanství a upravili malgašský jazyk do psané podoby. Za vlády krále Radamy došlo k malé průmyslové revoluci, která přispěla k rozvoji průmyslu na ostrově. Po smrti Radamy I. získala trůn jeho vdova Ranavalona I., která terorizovala zemi dlouhých 33 let. Doba jejího panování je spojována s pronásledováním křesťanů, vyháněním cizinců, popravami politických oponentů či obnovením tradice zabíjení dětí narozených v nešťastné dny. Po její smrti došlo k obnovení vztahů s Evropou.
V roce 1883 obsadili Madagaskar francouzi. V roce 1896 ho měli celý pod kontrolou a ostrov se stal francouzskou kolonií. Francie využívala Madagaskar jako zdroj stavebního dřeva a exotického koření, např. vanilky. Malgaši proti francouzům povstali dvakrát, a to v letech 1918 a 1947. 26. června 1960 země získala nezávislost.
V roce 1975 získal vládu nad zemí Didier Ratsiraka. Madagaskaru vládl jako diktátor až do roku 1991, kdy byl svržen uprostřed hospodářského kolapsu. Krátce nato znovu získal prezidentský úřad a zemi vládl až do porážky v neregulérních volbách v roce 2001. Nově zvolený prezident Marc Ravalomanana slíbil v zemi zavést demokracii. Ravalomanana, který začínal jako prodavač jogurtů na ulici, vybudoval postupně obchodní impérium a stal se nejbohatším mužem na Madagaskaru. V roce 2005 byl stále ještě prezidentem a ekonomika země neustále rostla.